„Bądź bezpieczny nie tylko w ferie”

W CKiW OHP Gołdapi  odbyły się  zajęcia profilaktyczne dla młodzieży z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Spotkanie dotyczyło  istotnego zagadnienia jakim jest  handel ludźmi.  Młodzież z uwagą słuchała rad, które  przekazał im prowadzący. Podczas zajęć uczestnicy uświadomili sobie, że temat handlu ludźmi nie jest tylko scenariuszem z filmów sensacyjnych – to może dotyczyć każdego z nas. Ten niebezpieczny proceder nasila się szczególnie w okresie ferii zimowych oraz podczas wakacji, kiedy młodzież szuka dobrze płatnej pracy za granicą.  Pamiętajmy, że handel ludźmi  wbrew pozorom nie dotyczy tylko kobiet, które są zmuszane do świadczenia usług seksualnych. Coraz częściej ofiarami są mężczyźni, których zorganizowane grupy przestępcze zmuszają do niewolniczej pracy przymusowej.

Bądźmy ostrożni i pamiętajmy o następujących zasadach:

– wykonaj ksero dokumentów w dwóch egzemplarzach – jeden schowaj w bagażu, drugi egzemplarz miej przy sobie, schowany w  kieszeni;

– zanotuj numery telefonów do bliskich oraz dane teleadresowe ambasady;

– umów się z  najbliższą osobą na hasło, które będzie sygnałem, że jesteś w sytuacji zagrożenia. Dlaczego jest to ważne? Często oprawcy pozwalają więzionym osobom zadzwonić do rodziny aby uśpić ich czujność. Ustalmy więc z bliskimi tzw. „słowo klucz”, które będzie sygnałem, że jesteś w niebezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo ponad wszystko.

 

                                                                                               Kadra pedagogiczna