Wojewódzkie Spotkanie Młodzieży Aktywnej OHP w Mrągowie

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie w dniach od 20 do 22 września odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Młodzieży Aktywnej.

W pierwszym dniu, po uroczystym przywitaniu gości, spisano wspólnie z młodzieżą kontrakt, który obowiązywał przez trzy dni ich pobytu. Kolejnym punktem programu była gra terenowa, która okazała się świetną zabawą. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup ,otrzymali mapy miasta Mrągowa , gdzie ich zadaniem było odszukanie miejsc zaznaczonych na mapie. Po odszukaniu miejsca grupa otrzymała zadania oraz żetony za ich wykonanie. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkali się nad jeziorem , gdzie młodzież ułożyła hasła z żetonów, które otrzymali podczas wykonywanych poleceń.

Po powrocie do ośrodka uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarnych , podczas których nauczyli się przygotować pizzę domowym sposobem. Aby każdy  z uczestników mógł do woli popróbować swoich wypieków, przygotowano kilka dużych blach ciasta. Następnie przystąpiono do dekoracji pizzy. Każdy mógł skomponować kawałek pizzy zgodnie ze swoimi upodobaniami. Była więc zarówno pizza z salami, pizza  z szynką,  jak  i mieszana z salami i szynką, a wszystkie równie pyszne.

Zajęcia okazały się bardzo udane, chłopcy i dziewczęta nauczyli się, jak prostym sposobem można upiec pizzę i skomponować ją według własnego uznania z dostępnych akurat w domu składników. Pizza smakowała wyśmienicie! Jej zapach długo roznosił się po ośrodku.

W drugim dniu pobytu uczestnicy udali się autokarem do Mikołajek . Rejs z Mikołajek do Rucianego-Nidy , był super atrakcją. Uczestnicy rejsu poznali mazurską przyrodę w otoczeniu największych jezior w Polsce. Po 2,5 godzinnym rejsie Przejechaliśmy z Rucianego Nidy do Leśniczówki Pranie, gdzie młodzież zwiedzała Muzeum Gałczyńskiego .Po zwiedzaniu uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy , gdzie grali w grę planszową. Gra planszowa oparta na zasadach popularnej gry ”Monopol. Jednak zamiast kupować miasta i budować w nich hotele, inwestuje się w polskie muzea literackie. Podczas rozgrywki młodzież natrafia na popisanie się wiedzą o literaturze i patronie muzeum, zdobytą wcześniej podczas zwiedzania ekspozycji. Dzięki tej lekcji gracze poznali miejsca ważne dla polskiej literatury.

Najważniejszą częścią Wojewódzkiego Spotkania Młodzieży Aktywnej były wybory do Wojewódzkiej Rady Młodzieży, podczas których wyłoniono trzech kandydatów. Po wyborach uczestnicy wzięli udział w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez Fundację Edukacji Alternatywnej. Wieczorem młodzież integrowała się przy ognisku śpiewając wspólnie piosenki.

Wszystko ma swój początek i koniec, tak też było ze spotkaniem młodzieży aktywnej, trzeciego dnia  przyszedł czas na podsumowanie zrealizowanych zadań oraz ewaluację i pożegnanie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Takie spotkanie, to okazja do zawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, nauki i dobrej zabawy.

Kadra wychowawcza